Mehed ja naised – kokkusobivuse test meestele. Neli psüühilist tüüpi ja nende sobivus armusuhetes

mees ja naine

Pilt: sxc.hu


Mehed – Romantikud 

Romantilise elutunde aluseks on veendumus, et sa oled midagi erilist ja veendumus selles, et ka see, keda armastad, on samuti midagi erilist. Romantikule on see vältimatu tingimus selleks, et üldse vallanduksid erootilised tunded. Muidugi kuuluvad ka lilled ja küünlad asja juurde, kuid keskne on siiski see veendumus erilisuses. Romantikud võivad olla ka üliseksuaalsed ja neil võib olla selles vallas palju kogemusi, kuid seks iseenesest ei rahulda neid ja ei ole eesmärk omaette.

Olla kõrvuni armunud on romantikule võimsaim afrodisiaakum. „Tavalisem”, rahulikum armastus ei paku romantiku seksuaalsuse jaoks piisavalt süüdet. Oma tundeid väljendavad romantikud kergesti ja ülevoolavalt, dramaatiliselt. Et armastada, peab neil olema üks kahest: kas neid jumaldatakse või jumaldavad ise nad kedagi – soovitavalt muidugi võiksid olla täidetud need mõlemad tingimused. Romantikud on suured flirtijad ja armukadedad.

Tähtis, et just tema on parim voodis. Romantiline naine muretseb väga oma tualeti eest. Romantikud armastavad pastelltooni ja lilli. Romantiline naine on võimeline armuma ka mehesse, kes ei ole väliselt silmapaistev.Romantiline naine peab väga oluliseks armumist esimesest silmapilgust, seks seksi pärast on talle vastuvõetamatu. Ta kardab rutiini ja igavust.Kui mees läheb tualetti asjale samal ajal kui naine end kõrval vannis peseb, siis romantilisele naisele piisab sellest, et ta armutunded tolle mehe vastu häviksid täielikult. Romantilise mehe jaoks on seks palju tähtsam.

Mehed – Meelelised 

Kui romantiku reaalsustaju ei ole alati kõige parem ja ta hõljub pilvedes, siis sensuaalne inimene on väga kodus kõiges, mis puudutab elu praktilist külge: lõhnad, maitsed, kõikmõeldavad aistingud – neid ta tunneb ja eritleb hästi – sensuaalne naine on hea kokk, põetaja, aednik ja lapsehoidja. Kõik viis meelt on tal hästi arenenud, kõige enam pakuvad naudingut aga puudutus, maitse ja lõhn. Arutlemine ja mõtlemine pole meelelise inimese tugevad küljed.

Sensuaalidele üldiselt omane truudus tuleb sellest, et kui nad on juba harjunud teise inimese kui teatud aistingute buketiga ja kui see neile meeldib, siis ei taha nad enam sellest loobuda. Sensuaali maailm on nähtav, kuuldav, maitstav, kombatav ja nuusutav. Kauane eemalolek võib meelelise armastuse üsna kiiresti hajutada. Tavaliselt on sensuaal rõõmsameelne, aga kui elu talle käki keerab, on tal väga raske sellest üle olla. Sensuaal armastab mugavaid riideid, seepärast ei taha neid uute vastu vahetada. Sensuaal ei taha seksis eksperementeerida, voodi ja üks või kaks harjumuspärast ühteasendit on talle parim.

Kui sensuaalne mees on kokku juhtunud sensuaalse naisega, võib ta olla truu, niipea aga, kui ta ei  saa seksuaalset rahuldust nii palju kui vaja või kui naine on vahekorras külmem kui tema ise, on ta kiire otsima teise naise hellitusi. Meelelist meest ei kütkesta erootilised eksperimendid.

Mehed – Kujutlejad 

Neile, kes elavad kujutluselu, on seksi idee isegi erutavam kui seks ise. Kujutleja võib end kergesti ka sensuaaliks pidada, sest ta ei tea lähiümbruses kedagi, kes nii entusiastlikult tahaks seksuaalsfääri tundma õppida. Reeglina tunneb kujutleja end füüsilises reaalsuses pisut võõrana. Kujutleja on püstitanud endale ülesanne avastada seksuaalsfääris uusi nauditavaid võimalusi. Ta arvab, et seksuaalenergiat kogudes, on võimalik kogeda väga ülevaid ja peeni vaimseid elamusi.

Kujutleja võib kas liuelda ühest armusuhtest teise või siis püüda üht ja sama armusuhet hoida pidevas arengus, mis on võimalik vast ainult siis, kui mõlemad osapooled on kujutleja-tüüpi.Kujutlejast teame rohkem kui ühestki teisest inimtüübist ja seda sel lihtsal põhjusel, et kujutleja, kui tal vähegi kirjanduslikku annet on, ruttab ise kõike endaga seotut kirja panema. Kujutlejale on tähtis, et aeg möödus huvitavalt.

Kujutlejad püüavad valida sellist partnerit, kellaga nad teiste arvates üldse kokku ei sobi. See on nii selle pärast, et kujutleja ei talu rutiinsust ja harilikust.Üks õnnelikumaid suhteid kujutlejaile on selline, et mees on tunduvalt vanem ja tal on naisele õpetada midagi tema huvidele vastavat, naine aga on innukas õpilane, valmis mehe iga sõna suult haarama.Naisi, kes on abielus kujutlejast mehega, võib häirida tunne, et meest ei huvita niivõrd tema hing ja ilu, vaid seksuaalsus iseenesest.

Mehed – Tundelised 

Tundeline naine võib olla maailma kõige õrnem ja hoolivam olend, kes on võimeline teiste kannatustest osa võtma ja neid läbi elama isegi tugevamini kui enda omi. Ka on ta väga tundlik, iga järsk sõna haavab teda hingepõhjani.Tundeline naine ei hakka seltskonnas kohe silma, ta on pigem vaikseloomuline ja tegevuses oma tunnetega. Ta võib emotsionaalseid seoseid inimeste vahel lausa näha neid siduvate valgusniitidena.

Kui ruumis on tülitsetud ja ta alles hetk hiljem sinna sisse astub, kui kõik on juba teinud ette lahked näod – tajub tundeline inimene ikkagi äsjase sõneluse negatiivset energiat.Kui tundeline on juba kord kellegi oma südamesse võtnud, siis sinna see ka jääb, armastust tunneb ta tõeliselt puhkemas, kui on juba harjutud kooseluga. Tundeline inimene tunneb vaistlikult, et esimese armumise palangu ja seksuaalnaudingu kui sellise taga on midagi sügavamat ja veel elamuslikumat, milleni võib jõuda alles pikemas kooselus.

Kui tundeline mees on kogenud lapsepõlvekodus armastust ja hellust, on tal seda ka endal jagada ülevoolavalt kogu elu, kui talle aga on õrnas eas osaks saanud palju alandusi, on temas nüüd allasurutud viha. Tundelised inimesed valivad sellise elukutse, mis võimaldab emotsionaalset sidet teiste inimestega, nii on nad arstid või lasteaiatädid, aga ka piletikontrolörid – oleneb tundelaadist.

Flirtida tundeinimene õieti ei oska. Siis veel, kui ta proovib seda mängult, kui ta pole päris kõrvuni armunud – kui aga on, siis ei saa ta sõnagi suust, nägu punetab, kõrvad õhetavad.

 


 

Kokkusobivus

 


 

Romantik romantikuga

Romantikud tunnevad esimesest pilgust, et nad on teineteise jaoks loodud. Nägemismeel ja kõik selle kaudu vastu võetav on neile üldse väga tähtis. Romantikuid tiivustab teadmine, et nad on äravalitud, et teised on nende kõrval hall mass. Igal peoõhtul hoidub romantik kindlasti kõige muljetavaldavama kaaskülalise lähedusse. Armunud romantikud on valmis abielluma juba nädala-paari pärast. Mesinädalad on üliõnnelikud.

Raskusi tekib argiellu sisseelamisega. Lohutuseks võib öelda vaid seda, et kui romantik on abiellunud mõne teise tüübi esindajaga, on need raskused veel suuremad. Palju romantikute abielusid purunebki selles staadiumis. Võib näha romantikute perekondi, milles aastaid teeseldakse tundeid, mis on tegelikult juba ammu haihtunud.Romantikute õnn võib otsa saada väga järsku. Romantikud usuvad, et päikseline kooselu on võimalik ja neile ainumõeldav ning kui tekivad esimesed lahkhelid, on see traagika.Õnnelikud romantikud teevad meeleldi koos plaane ja püüd neid teoks teha aitab ületada eluproosat.

Eesmärgi nimel pingutades võivad romantikud olla vägagi kannatlikud ja vähenõudlikud, kuid selleks neil peab olema tõesti suur eesmärk. Vaatamata sellele, et romantikute abielu ohustavad väga paljud teravad kaljud, võib vahel näha, et mõned romantikud on suutnud elada kogu elu väga õnnelikus abielus ja säilitada oma romantilise elutunde kõrge vanuseni.

Meeleline meelelisega

See on üldse kõige kindlam, kõige püsivam suhe, mida elu pakub. Mõlemal kaaslasel on omadusi, mis teevad kooselu mõnusaks ja mugavaks, mõlemad hindavad elu väikesi mõnusid. See paar veedab kooselu algul suure osa oma vabast ajast voodis, kui nii, et käeulatuses on nende lemmik sööke-jooke. Neil ei ole mingeid probleeme argiellu lülitumisega, vastupidi, nende armastus kasvab veelgi, sest alles nüüd tunnevad nad endid tõeliselt oma elemendis. Kumbki ei soovi muutusi.

Kui nad on sunnitud kolima, siis püütakse leida uut elukohta vana lähedusse. Kui nad pole õnnelikud, ei tee nad sellest suuremat numbrit, sest realistidena teavad nad, et enamus abielusid ei paista silma erilise õnne poolest, aga elatakse ikka. Seepärast hakkab küll vaevalt üks neist ringi vaatama, et kedagi paremat leida.Kui peres on juba lapsed, hakkavad meelelised kergesti teineteist emaks ja isaks kutsuma, kuid sellele vaatamata on nad voodis ikkagi mees ja naine.

Lastele pühendatakse palju hoolt ja aega, isegi mees avastab kui tore on last vannis pesta.Kõige parema meelega on nad kõiges ühel meelel, kui aga siiski tekib probleeme, ei hakka nad sellest rääkima, vaid teesklevad, et kõik on normaalne.

Kujutleja kujutlejaga

Need kaks inimest tunnevad teineteise kohe ära ja isegi kui üks neist erootiliselt ei kütkesta, tekib nende vahel eriline sugulashingede side. Neil on palju teineteisele öelda. Seksini jõutakse tavaliselt kiiresti, sest kummalgi pole selles osas eelarvamusi ja tagant tõukab uudishimu teineteist tundma saada.Kui kujutleja pole seksist huvitatud – sest mitte kõik nad ei ole seda – siis kütkestab teda mingi teine lemmiktegevus. Mõlemad sukelduvad koos mingisse vaimsesse tegevusse, kusjuures üks on õpilase ja teine õpetaja rollis. Tihti leiab ka õpetaja, et tal on õpilaselt midagi õppida.

Klassikalises mõttes perekonna loomine võtab kujutlejal tavaliselt palju aega. Nad võivad aastaid koos elada, ilma et abielluksid.Seksuaalne lähedus puhkeb neis sageli ühisest mõttetegevusest. Kõik ootamatu ja uudne on teretulnud. Kui neid sünnipäevapeo haripunktis valdab kihk minna esikusse riidenagi taha ja seal ühtesse astuda, siis on tõenäoline, et nad seda ka teevad. Eluoluliste probleemide eest on kujutlejail tavaks eemale põigelda. Tülis olles võivad kujutlejad leiutada üpris salakavalaid manipulatsioone, nii võib mees provotseerima naist vihastama, et siis ise demonstreerida rõhutatud vaoshoitust.

Tundeline tundelisega

Iga tundeinimene tahab armastatuga surmani ühte jääda ja nii pole imestada, et nende abielud on üldiselt püsivad. Tundeline võib mõista ka seda, kui teist on haaranud negatiivsed tunded, vaid jahedus ja tundekülmus tekitab temas võõrastust.

Raske on ennustada, kuidas tundeliste armulugu just algab, sest tundeid on ju nii palju erinevaid. Seksuaalnaudingud on tundelistele olulised, kuid tunded on neile siiski olulisemad kui ihalised naudingud. Nii ei lasta ennast häirida, kui partner pole voodis kõige parem. Tõenäoliselt ei ole tundeline neiu varem kellegagi ühtes olnud ja nii puudub tal ka võimalus võrrelda.Tundelised võivad elada tasaselt kui tuvikesed või tülitseda nii, et aknaklaasid klirisevad, kuid kui nad on teineteise leidnud, siis suure tõenäosusega nad ka abielluvad ja ei lahuta.

Üleminek armastuse algstaadiumist rutiinsesse perekonnaellu läheb libedalt ja armastus kasvab veelgi. Ka tülid liidavad neid. Tundelised on üldiselt kodu- ja perekesksed.

Kujutleja ja romantik

Kujutlejale ja romantikule on mõistagi ühine see, et mõlemad armastavad kujutlusi – sest ka romantik elab ju meeleldi mitte tegelikkuses, vaid oma fantaasiamaailmas. Ometi on nende kujutlustes ka sügav põhimõtteline erinevus, mis õieti eristabki neid.

Romantiku kujutlused kerkivad emotsioonide pinnalt ja võivad olla üsnagi fantaasiavaesed; romantik on valmis tarbima valmiskujutlusi, nagu neid romaanid ja filmid külluses pakuvad. Kujutleja kujutlused lähtuvad pigem vaimu pinnalt, talle on tähtis originaalsus.Jällegi on mõlemad teineteisele kõige lähemal armumisel; romantik on erootiliselt rohkem erutunud, aga ka kujutleja on küllaltki armulembe.

Romantiline sensuaalsega

Romantik kütkestab enamust inimesi, on ta ju niielav, nii veetlev! Kuid ka meeleline võib romantikut vaimustada: romantilisele naisele võib tunduda, et nüüd on ta leidnud mehe suure algustähega – see on mees, kes paneb üles riiuleid, liigutab kappe, remondib autot ja on ka voodis mehe eest väljas.

Romantikust mehele imponeerib meeleline naine samuti meelelise inimese üldomaduste poolest: see on naine, kes suudab hoolitseda pere eest, turgutab haiget meest ja tunneb lastest siirast rõõmu. Sensuaalide omadused on romantikutele niivõrd võõrad, et mõjuvad eksootilistena. Romantikud on võimelised armuma siiski üksnes nägusamatesse, targematesse või andekamatesse sensuaalidesse.Suhte algjärgus on kõik suurepärane, sest armutundeist kantult on romantik ka erootiliselt kõige vastuvõtlikum, meeleline aga võib muutuda peaaegu romantikuks. Kui armutuhin hakkab haihtuma, tulevad esile sügavad lõhed.

Kergesti võib juhtuda, et romantik hakkab otsima abieluväliseid suhteid, mis tooksid ta ellu „natukenegi päikest”

Tundeline ja kujutleja

Tundeline ja kujutleja on vägagi erinevad; esimene on hinge, teine vaimuinimene. Esimene usub seda, mida tunneb, teine aga tunneb, et tunded segavad teda mõtlemast täpselt ja selgelt.Tutvuse algul vaimustab tundelist kujutleja elav-hõbedana vilgas vaim – kuidas teine on suuteline kiiresti ühelt teemalt teisele ümber häälestuma, kuidas tal on iga asja kohta midagi huvitavat öelda.

Mõnikord on kujutleja ja tundelise suhe möödas kui valgusähvatus; tõenäoline on, et kujutleja lihtsalt räägib tundelise voodisse, siis aga küllastub ja lahkub.Need on kaks on teineteisele kõige lähemal just armusuhte algul. Nad on avatud, neil on kerge ühist jututeemat leida.Tark ja millelegi pühendunud Tundeline võib saada Kujutlejast, kes ju ikka ja alati on valmis midagi uut omandama, tänuliku õpilase.

Tundeline ja meeleline

Siin on heaks endeks see, et mõlemad peavad tähtsaks püsivat paarisuhet ja on heal juhul valmis ka teineteisele ta psüühilisest tüübist tulenevaid puudusi andestama. Eks tundeline tundub meelelisele pisut liiga loomalikuna, meelelisele tundeline aga halvas mõttes sentimentaalne, kuid sageli on need inimesed valmis teineteisega kohanema.

Enamus paljulapselisi perekondi, kus tülitsetakse ja käratsetakse, nutetakse, aga ka naerdakse, ei ole eriti õnnelikud, kuid ei mõelda ka lahkuminekule, ongi tundelise-meelelise liidud.

Kujutleja ja meeleline

Kõik selles paaris ettetulevad probleemid on kui illustratsioon kujutleja ja meelelise kohanemisraskustele.See kombinatsioon on kõigile tuttav muusikalist „Minu veetlev leedi”. Õpetlane mr Higgings – tüüpiline kujutleja – armub meelelisse lilleneidu ning hakkab temast oma soovunelmatele vastavat daami vormima.

Tundeline ja romantik

Esimesel pilgul tunduvad need kaks inimest väga lähedased – eks ole ju romantik ometi ka tundeline, võimatu on kujutleda külma, mõistuslikku romantikut. Kuid nii nagu kujutleja ja romantiku kujutlustes tuli ilmsiks oluline erinevus, nii on see olemas ka romantiku ja tundelise tundelisuses. Tundelise tunded tõusevad elust enesest ja ei pruugi olla eriti romantilised, romantiku tundepuhangud võivad olla aga väga vähe reaalse eluga seotud.

Mõlema suurim õnneaeg on ilmselt suhte algul, armumises: siin on ka tundelise tunded romantilised.

 


 

“Neli psüühilist tüüpi ja nende sobivus armusuhetes” põhjal
Intuitiivteaduste kool, Tallinn, 1997 

{loadposition banner_artikkel}