Atkinsi dieet: 3 sammu ideaalse kaaluni

dieet

pilt: sxc.hu

Atkinsi dieet on maailmas tuntumaid madala süsivesikute ja kõrge valkude sisaldusega dieete. Loodud 1972. aastal doktor Robert Coleman Atkinsi poolt, on dieet tänaseks vallutanud paljude naiste ning ka dietoloogide poolehoiu.

Dieedi autor väitis, et ülekaalu peamiseks põhjustajaks on süsivesikud, seetõttu tuleb nende tarbimist piirata. Atkinsi dieet kiirendab ainevahetust ning koosneb kolmest etapist: sissejuhatavast, peamisest ja lõpetavast.

MIDA VÕIB SÜÜA? Munasid, pasteeti, talleliha, praetud sealiha, rasvast kala, oliiviõli.

MIDA EI TOHI SÜÜA? Leiba, pagaritooteid, makarone, kartulit, magusaid puuvilju, maiustusi, suhkrut.

PUUDUSED. Dieet on väga RANGE. Pikaajaline dieet võib põhjustada südamehäireid. Dieedi pidamisel peaks lisaks manustama C vitamiini, beeta-karoteeni ja kaaliumi ning juua palju vett. Dieet ei sobi maksahaigustega ja kõrge kreatiniini sisaldusega veres inimestele.

EELISED. Dieet on üsnagi efektiivne, arvestades sellega, et toiduhulk on soliidne ning seetõttu ei pea otseses mõttes nälgima. Inimene tunneb ennast hästi ning ei märka energiapuudust.

Dieedi esimene faas, mis kestab kaks nädalat, on kõige rangemate piirangutega – süsivesikute tarbimist piiratakse 20 grammini päevas, et organism läheks kiiresti ketoosiseisundisse. Lubatud on süüa kala, liha (eriti lahjemat liha, sh linnuliha), koort, juustu, veidi lehtsalatit ja vähesel määral teatud muid aedvilju. Loobuma peab leivast, saiast, pastaroogadest, enamikust juurviljadest, riisist, kartulist, küpsistest, suhkrust, piimast, kohvist, teest ja alkoholist. Selle perioodi vältel toimub kõige kiirem kaalukaotus – vahel kuni 4 kg nädalas. Teises faasis suurendatakse süsivesikute tarbimist iga päev 5 g võrra, kuid jäädes tasemele, kus toimub kaalukaotus (alla 40 g päevas). See faas lõpeb 4,5 kg enne soovkaalu saavutamist. Algab üleminekufaas, kus järk-järgult suurendatakse süsivesikute tarbimist tasemeni, kus kehakaal püsib stabiilsena. Järgneb ideaalis elu lõpuni kestev hooldusfaas, kus omandatud toitumisharjumused peavad kinnistuma.

NÄIDISMENÜÜ 1.

Hommikusöök: muna peekoniga, kohv kofeiinita või tee
Lõunasöök: veiselihakotlet juustu ja sinepiga
Õhtusöök: naturaalne puljong, suur loomamaksatükk, väike portsjon köögiviljasalatit, puuviljatarretis

NÄIDISMENÜÜ 2.

Hommikusöök: omlett singi, tomatite ja avokaadoga
Lõuna: grillkana rohelise salatiga
Õhtu: biifsteek röstitud spargliga

Atkinsi dieet saavutas eriti suure populaarsuse Ameerika Ühendriikides ja Euroopas 2003.-2004. aastal ning seda on järginud mitmed meelelahutustööstuse staarid. Atkinsi dieet muutis süsivesikute vältimise populaarmeedias moeteemaks.

Allikas: wikipedia, internet

{loadposition banner_artikkel}