Kuidas gripi vastu võidelda?

tevis



Mis on gripp?

Gripp on erinevate gripiviiruste poolt põhjustatud tõsine nakkushaigus, mis kahjustab kiiresti hingamisteede limaskesti.

Gripp on eriti ohtlik väikestele lastele ja vanematele inimestele, kuna võib kergesti põhjustada tõsiseid tüsistusi, näiteks eluohtlikku kopsupõletikku.

Gripi tundemärgid:

kiire enesetunde halvenemine

kõrge palavik

peavalu

lihase- ja liigesevalu

kuiv köha ja/või nohu

väsimus ja nõrkus

 



 

Kuidas viirus levib?

Gripiviirus levib tavaliselt aevastamisel või köhimisel vabanevate piiskadega ja saastunud käte abil. Käed saastuvad viirusega näiteks pihku köhimisel, aevastamisel või nuuskamisel.

Kui käsi kohe ära ei pesta, siis saastuvad viirusega edasi kõik pinnad, mida kätega puudutatakse: ukselingid, mobiilid, ostukärud, arvutiklaviatuurid jms. Seega varitseb gripp meid iga pool, kus enne meid on käinud gripiviirusega inimene.

Enamik täiskasvanuid on nakkusohtlikud 1 päev enne sümptomite tekkimist ja 5 kuni 7 päeva pärast haigestumist. Lapsed võivad olla nakkusohtlikud isegi 10 või enam päeva pärast haigestumist.

 



 

Kuidas gripi vastu võidelda?

4 kõige tõhusamat nippi:

Pese tihti käsi – see kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest. Iga kätepesu kestku vähemalt 20 sekundit. Just kätele jääb kõige rohkem viiruseid ja sealt satuvad need edasi sinu organismi või teistele inimestele.

Aevastades või köhides kata nina ja suu varruka või ühekordse taskurätikuga – sellega hoidud nakatamast teisi enda ümber. Pärast kasutamist viska taskurätik kohe prügikasti. Ära köhi ega aevasta peopessa, sest nii satuvad viirused otse kätele ja levivad sealt edasi teistele.

Võimalusel hoidu haigetest vähemalt ühe meetri kaugusele – nii ei levi viirused sinuni. Kui sa ise haige oled, hoia teistest inimestest kaugemale, et ka nemad ei haigestuks. Samuti ära kätle, kallista ega musita haige või haiguskahtlusega inimesega.

Haigena püsi kodus – nõnda ei nakata sa teisi ja saad ise kiiremini terveks. Kui vähegi võimalik, jää haiguse ajal töölt või koolist koju.

 



Järgida tasub ka neid nõuandeid:

Esimeste gripinähtude tekkimisel helista oma perearstile – tema oskab sind kõige paremini nõustada ja vajadusel soovitada õigeid vahendeid gripinähtude leevendamiseks.

Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist – nii hoiad viirused endast eemal. Viirused levivad väga kergesti, kui puudutad pisikutega saastunud esemeid või erinevaid pindasid ning seejärel oma silmi, nina või suud.

Tuuluta sageli töö- ja eluruume – nii saad siseruumides paljudest haigustekitajatest lahti.

Ela tervislikult –  see hoiab sinu immuunsussüsteemi tervena. Maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, hoia stress kontrolli all, joo piisavas koguses vedelikke ja söö täisväärtuslikku toitu.

NB! Kui soovid end gripi vastu vaktsineerida, siis november on selleks parim aeg!

 

Loe lisaks: www.gripivastu.ee

pilt: pixabay.com