Suppide ja ühepajatoitude meeldivat, isuäratavat lõhna ning maitset aitavad tugevdada nendele lisatavad maitseained. Õige maitsestamine suurendab seedeelundeid ergutavat toimet ja tõstab toitude toiteväärtust.
Värskeid maitsevilju – sellerit, sibulat, peterselli, porgandit – on soovitatav enne suppi panemist väheses rasvas läbi hautada, sest nendes leiduvad maitseained, eeterlikud õlid lahustuvad rasvas ja annavad nii paremat maitset.
Kuivatatud maitsevilju keedetakse supis 30-40 minutit.
Maitserohelist, tilli, peterselli, sellerilehti lisatakse valmis toidule. Neid saab säilitada kuivatatult, soolatult või külmutatult. Kuivatatakse varjulises soojas kohas võimalikult kiiresti nii kuivaks, et lehed hõõrudes pulbristuvad.
Kuivatatud lehed lisatakse 5-10 minuti enne keetmise lõpetamist, et nad uuesti paisuksid. Soolatakse tervete lehtedena või hakitult, iga liik omaette või mitu liiki segatult. Soola lisatakse 1 kg maitserohelise kohta 250-300 g.
Toit maitsestatakse soolaga pärast soolatud maitserohelise lisamist.
Külmutatult säilitatakse puhtaid terveid või hakitud lehti – 6 °C juures alumiiniumfooliumi või väikestesse purkidesse pakitult. Sulanud lehed tuleb kiiresti ära kasutada, ses nad muutuvad tumedaks.
Aniis.
Värsked või kuivatatud lehed on kohased liha- ja kalasuppidele, seemnetega maitsestatakse liha- ja puuviljasuppe.
Basiilik.
Lehed on eriti värskelt väga hea lõhna ja maitsega. Neid lisatakse kõigile soolastele suppidele ja ühepajatoitudele. Kuivatada saab neid kimpu seotult õhurikkas soojas kohas {30-40°C}.
Estragon.
Tarvitatakse lehti ja noori võrseid värskelt või külmutatult, eriti head koos hapu mahlaga. Sobib kõigile soolastele suppidele ja ühepajatoitudele. Väga meeldiva maitse tõttu keedetakse ka estragonisuppi.
Ingver.
Lisatakse riivitult ühepajatoitudele, aedvilja-, lamba- ja veiselihasuppidele, ka puuviljasupile keetmise lõpul.
Kadakamarjad.
Terved või purustatud kadakamarjad annavad meeldiva vürtsise maitse veise-, põdra- ja lambalihasuppidele, samuti ka ühepajatoitudele. Lisatakse 20-30 minutit enne keetmise lõpetamist.
Kaneel.
Kaneelikoort keedetakse puuviljasuppides. Pulbrilist kaneeli puistatakse piimasuppidele, võib segada suhkruga.
Kibuvitsamarjad.
Kuivatatud või kompotiks keedetud kibuvitsamarju võib C-vitamiiniga rikastamiseks panna peedi-, kapsa,- ja puuviljasuppidesse. Kuivatatud marju leotatakse, keedetakse supis. Kompott lisatakse valmis supile.
Koriander.
Värsked koriandrilehed (Kaukaasias nimetatakse kinzaks, sobivad eriti hästi oa-, herne-, läätse- ja seenesupile, kuid tarvitatakse ka liha- ja kalasuppides, ühepajatoitudes). Tambitud seemned on kohased puuvilja- ja leivasupile lisamiseks.
Kress.
Salatkressi värskeid lehti võib maitserohelisena lisada kõigile soolastele suppidele, eriti külmsupile.
Kukerpuumarjad.
Kuivatatud ja koos seemnetega pulbristatud kukerpuumarjad on meeldivaks maitselisandiks liha- ja aedviljasuppidele. Lisatakse laual valmis supile või ühepajatoidule.
Kurgirohi.
Hästi peeneks hakitud lehti ja võrseid puistatakse aedvilja- ja kartulisupile, spinatisupile.
Köömned.
Terved või kergelt tambitud köömned pannakse hapukapsa-, liha- ja aedviljasupisse ning ühepajatoidusse 10-12 minutit enne keetmise lõpetamist. Sobib eriti hästi peeti sisaldavatele toitudele.
Küüslauk.
Soolaga või ilma soolata tampides läheb küüslauk hästi pudedaks. Tambitud või riivitud küüslauku võib lisada kõigile soolastele suppidele ja ühepajatoitudele. Paljude rahvaste kanalihasuppides peetakse küüslauku väga vajalikuks maitseaineks. Lisada vähe, mitte praadida rasvas nagu sibulat, sest see muudab maitse ebameeldivaks.
Leeskputk.
Värsked, kuivatatud või soolatud lehed annavad head maitset kõikidele soolastele suppidele ja ühepajatoitudele. Üsna tugeva vürtsikuse tõttu lisatakse vähe ja keetmise lõpus või 3-5 min enne keetmise lõpetamist. Keeta võib ka juurt ning seemneid.
Loorberilehed.
Võib lisada kõigile soolastele suppidele ning ühepajatoitudele, kuid lisada vähe (1 l supile 1/2 lehte) ja koos maitseviljade ning teiste vürtsidega, et nende maitse liiga valdav poleks. Keeta kuni 5 minutit, siis eemaldada.
Maitsevili.
Tavaliselt lisatakse meil soolastele toitudele peterselli, sellerit, porgandit ja sibulat või porrulauku.
Neid nimetataksegi peamisteks maitseviljadeks. Supi ja ühepajatoidu jaoks on soovitatav hautada neid ribadeks lõigatult väheses rasvas. Keetmise kestus 15-20 minutit.
Majoraan ehk vorstirohi.
On väga maitsev lisand kõigile soolastele suppidele ja ühepajatoitudele, eriti koos tomatite või tomatipüreega. Maitse säilib ka kuivatamisel. Koos majoraaniga on soovitatav lisada basiilikut ning liivateed.
Mandlid.
Kesast puhastatud ja riivitud või hakitud mandleid või pähkleid lisatakse magusatele piimasuppidele. Peale selle sobivad nad herne-, oa- ja läätsesupile ning nendest ühepajatoitudele.
Meliss.
Värskeid või kuivatatud lehti on kohane tarvitada õrnema maitsega aedviljadest, kana- ja kalalihast ning puuviljadest keedetud suppide ning ühepajatoitude maitsestamiseks. Maheda maitse tõttu lisatakse melissi võrdlemisi rikkalikult, kuid pärast keetmist, sest keetmisel maitse muutub.
Murulauk.
Hakitakse otse enne tarvitamist, puistatakse valmis toidule, sobib kõigile soolastele suppidele ja ühepajatoitudele. Eriti kohane hapupiima- ja kaljasuppidele.
Muskaatpähkel.
Riivitakse üsna väikeses koguses kartuli-, kapsa. ja kaalikasuppidele ning aedvilja-ühepajatoitudele. Erilise tugeva maitse tõttu ei sobi hästi liha- ja kalasuppidele, võib lisada üsna vähe.
Mädarõigas.
Kuna keetmisel mädarõika meeldiv kibe maitse muutub, tarvitatakse mädarõigast peamiselt keetmata külmade suppide maitsestamiseks, ühepajatoitudele võetakse riivitud mädarõigast laual lisandiks.
Naatriumglutaminaat.
Kuivade supikontsentraatide koostisosa, mis annab hea puljongimaitse. Kohane kõigi liha-, kala-, ja aedviljasuppide maitsestamiseks. Lisatakse enne toidule soola lisamist, pärast keetmist.
Nelk.
Koos pipra ja loorberilehega võib kõigile soolastele suppidele ja ühepajatoidele lisata üsna veidi nelke (1 l supile ½ -1 tera). See muudab maitse vürtsisemaks, kuid nelki ei tohi panna palju. Sobib ka leiva- ning puuvilja-, eriti õunasupile.
Oliiv.
Soolatud või marineeritud oliive pannakse tugeva maitsega suppidesse, eriti seljankasse, mitmesuguste lihasaaduste segust valmistatud ühepajatoitudesse ning hapudesse suppidesse.
Pastinaak ehk aedmoorputk.
Valge peajuur meenutab maitselt peterselli, sobib kõigile soolastele toitudele. Maheda maitse tõttu kohane ka supi või ühepajatoitude maitseks.
Petersell.
Värsked või kuivatatud lehed ja juur sobivad hästi kõigi suppide ja ühepajatoitude maitseks. Tavaliselt tarvitatakse peterselli koos mitmesuguste teiste maitseainetega.
Porrulauk.
Sibulataolise, kuid tunduvalt mahedama maitse tõttu sobib kana-, vasika-, küülikulihast keedetud suppidele. Tarvitatakse ka supi või ühepajatoidu peaainena.
Puljongikuubikud.
Tööstuslikult liha- ja aedviljade ekstraktist, vürtsidest ning keedusoolast toodetud kuubikud annavad vees lahustatult soolastele toitudele meeldiva puljongimaitse. Lisatakse paar minutit enne keetmise lõpetamist. Kuubikud on tavaliselt kaunis soolased, seepärast lisatagu sool pärast neid.
Pune.
Värske või kuivatatud ürt annab vürtsise, meeldiva maitse kõigile aedvilja-, liha- ja kalatoitudele. Hea koos paprikaga.
Rosmariin.
Värsked ja kuivatatud lehed ning võrsed annavad hea maitse seene-, sea- ja lambalihasuppidele. Neid lisatakse ka teistele soolastele suppidele ning ühepajatoitudele. Tarvitada vähe, sest maitse on väga tugev.
Ruut.
Väga vürtsine küüslauku meenutava maitsega kuivatatud lehti pannakse maitseks sea-, lamba- ja veiseliha- ning kalasuppidele.
Safran.
Kollase värvuse ja tugeva maitsega. Sobib veise-, lamba- ja kanalihasuppidele riisiga valmistatud ühepajatoitudele.
Salvei.
Liha- ja kalasuppidele ning ühepajatoitudele lisatakse peamiselt kuivatatud ja pulbristatud salveilehti.
Seller.
Värsked ja kuivatatud lehed ning juur on levinuim maitsevili, sobib kõigile soolastele toitudele. Tarvitatakse ka püreesupi peaainena.
Sibul.
Kõige laialdasemalt tarvitatav maitsetaim, sobib nii toorelt kui kuumutatult. Suppidele soovitatav lisada rasvas hautatult. Värskeid sibulapealseid puistatakse valmis toitudele.
Sidrun.
Soolastele hapudele suppidele (borš, seljanka, rassolnik, kaljasupp) ja puuviljasuppidele lisatakse sidrunimahla või -viile.
Sinep.
Soolaseid suppe võib sinepiga maitsestada, keetes supis 5-8 minutit sinepiseemneid. Külmadele kalja- ja hapupiimasuppidele lisatakse lauasinepit. Ühepajatoitudele sobib sinep maitselisandiks.
pilt: pixabay.com
allikas: internet