On palju erinevaid põhjusi, miks loobuda loomse toidu söömisest. Taimetoitlus: plussid ja miinused

tervis



On palju erinevaid põhjusi, miks loobuda loomse toidu söömisest:

mõned hoolivad oma tervisest,

teised järgivad moodi ja

kolmandad ei puutu biifsteeki religioossetel põhjustel.

Vegetaarlus levib kiiresti kogu maailmas ning kui sa kavatsed samuti taimetoitlaseks hakata, on alljärgnev informatsioon sinu jaoks.

 

On olemas palju taimetoitluse liike:

rangemad vormid eeldavad ainult taimse toidu tarbimist ning leebemad lubavad süüa kala ja mereande.

Lakto-taimetoitlane tohib juua piima ning süüa piimatooteid, ovo-vegetaarlane sööb ka mune.

Paljud inimesed loobuvad vaid ühest konkreetsest lihaliigist. Üheks ilmekaks näiteks on juudid, kes ei söö sealiha, sest judaismis on sealiha tunnistatud roojaseks.

Mõned rangemad liigid lubavad süüa ainult toores toitu, aga need on äärmused ning antud hetkel meid ei huvita.



Peamine põhjus, miks inimesed ei söö liha ja muud loomset toitu, on lihtne ja seda teavad isegi lapsed: liha sisaldab palju kolesterooli ning „risustab” organismi.

Looma tapmise ajal toodab looma organism uskumatult suure hulga „hirmuhormooni”, mis mürgitab liha ning mida ka inimene saab süües omale. Lisaks sellele surevad paljud loomad kohutavas agoonias – sellist liha ei tohiks tõepoolest süüa, küll aga  müüakse seda poes.

Tapamajas tapetud liha ei too inimesele mingit kasu. Varem oli kombeks hoolitseda looma eest paremini enne tapmist selleks, et kergendada olendi tulevasi kannatusi.

Tähtis on ka fakt, et lihakombinaadis lisatakse looma toidule trankvilisaatoreid, hormoone, antibiootikume ja teisigi preparaate. Seejärel läbib liha nitraatide ja nitrititega töötlust. Kõik need keemilised ained sattuvad lõppude lõpuks ka inimese organismi ja ükski lihas sisalduv mineraal ega vitamiin ei suuda keemia hukatuslikku mõju kompenseerida.



Balansseeritud vegetaarne menüü annab palju rohkem kasulikke aineid kui liha.

Taimetoitlase organism hakkab aja jooksul toksiine ja mürke välja viima. Vegetaarlaste hulgas kohtab ülekaalulisust, südamehaigusi ja suhkrutõbe palju harvem.

Vegetaarne toit on oma efektiivsuselt parim vähkkasvaja profülaktika.

Siiski on ka taimetoitlusel oma teine pool. Sageli on selleks mõnede hädavajalike ainete defitsiit. See probleem ei ole tingitud niivõrd loomtoidust loobumisest kui kergemeelsest suhtumisest.

Fanaatilised vegetaarluse austajad – eriti, kui jutt käib rangematest vormidest – kannatavad sageli rauaaneemia all, jättes ennast kergelt omastatavate valkude, vitamiinide ja mineraalide allikast ilma.

Selle tulemusena võib häiruda kilpnäärme funktsioneerimine ning  sellega ka kogu ainevahetus. Võib areneda gastriit, naistel häirub ka menstruaaltsükkel.

Aga need kõik on balansseerimata toitumise tagajärjed ja neid võib vältida mõistlikul suhtumisel.



Kui kavatsed taimetoitlaseks hakata, siis ära kiirusta. Üleminek peaks olema sujuv ja järkjärguline: vähenda tarvitava liha hulka aeglaselt, suurendades samaaegselt puu- ning juurviljade kogust. Ühel hetkel sa tunned, et sa ei vajagi liha ning ei kujuta oma elu ilma magusa rohelise õunata.

Tähtis on ka see, et sa ei näljutaks ennast – ära suhtu taimetoitlusesse kui uude dieeti. Ära loobu ka piimast ning munadest. Kui sulle maitsevad mereannid, siis söö neid edasi nagu paljud teised taimetoitlased – kalas ei ole midagi kahjulikku.

Veel üks tähtis aspekt: selleks, et kompenseerida lihas sisalduvate vitamiinide puudust, peaks esimestel kuudel ilmtingimata toidulisandeid manustama.

Milliseid?

Sellest räägib perearst, kellega peaks samuti konsulteerima. Taimetoitluse esimesest päevast alates on kasulik hommikuti kaeraputru süüa, sest sealt saab samapalju kasulikke aineid kui lihastki.

 

ASTU NAERATUSEGA UUDE ELLU!

 

pilt: pixabay.com

allikas: internet