MISSIOON „TERVISLIK TOITUMINE”: 10 SAMMU. Öeldakse, et 30 % päeva kaloritest peaks inimene saama rasvadega….

dieet



# 1 Toitu mitmekesiselt! 

Taimse päritoluga tooted peaksid domineerima, kuigi lihast ja võist ei tohiks samuti loobuda, küll aga tarbima mõistlikult. Loomne rasv soodustab kolesteroolitaseme tõusu, mis võib omakorda põhjustada südamehaigusi.

 

# 2 Ära loobu rukkileiva, pudru, makaronide ja kartuli söömisest. 

Tänapäeval on levinud arvamus, et ülalnimetatud tooted ei ole tervislikud, nende ainuke funktsioon on organismi varustamine süsivesikute ja kaloritega. Neid püütakse vältida, säilitamaks ideaalset figuuri ja tervist.

Siiski meie organismile on ka süsivesikud hädavajalikud nagu kaloridki. Lisaks sisaldub nendes „keelatud toodetes” palju kiudaineid, mineraalühendeid, B ja C vitamiini. Tulles tagasi kalorijutu juurde, peaks mainima, et kiudaineterikas toit tekitab kiiresti täiskõhutunde ja sa ei jõua palju süüa.

 

# 3 Puu- ja juurviljad

Päevas peaks sööma vähemalt 400 g puu- ja juurvilju, sest nad varustavad organismi antioksüdantide, foolhappe, raua, vitamiinide ja teiste kasulike ainetega.



# 4 Tugevad küüned ja ilusad juuksed

Joo iga päev piima ning söö piimatooteid. Väherasvast kraami on tõesti mõistlikum süüa, sest toiduainete tootjad lisavad rasva igale poole saavutamaks parema maitse.Piimatooted on kohustuslikud lastele, naistele ja teismelistele.

Kui sa tõesti ei suuda jogurtit süüa ega piima juua, siis heida oma pilk teistele kaltsiumirikastele toodetele nagu kala(lõhe, sardiinid), oblikas, petersell.

 

# 5 Vähem rasva

Nagu sai ennemgi öeldud, sisaldub rasv igal pool. Rasvaga peaks organism saama 15-30 % kaloritest. Tasuks piirata rasvase sealiha, vorsti, viinerite söömist, asendades maitsva linnuliha, kala ja kaunviljalistega.

Inimese rasva päevavajadus

Öeldakse, et 30 % päeva kaloritest peaks inimene saama rasvadega. Siit on lihtne arvutada, et 30 % on umbes 600 kcal. Arvestades sellega, et 1 g puhast rasva sisaldab 38,9 kJ, võime väita, et inimene vajab 66 g rasva päevas

 

# 6 Keeda ja küpseta, väldi praadimist



# 7 Mõistlik suhkru tarbimine 

Pea meeles, et suhkur peaks moodustama kõige rohkem 10 % päevanormist.

 

# 8 Mõistlik soola tarbimine 

Teadlaste arvates on inimesel vaja 6 g soola päevas. Eelista jodeeritud soola: see on suurepärane joodidefitsiidi profülaktika

 

# 9 Määra oma kehamassi indeks

# 10 Ei alkoholile!

 

Väldi alkoholi kuritarvitamist – piirdu 2 tervisepitsiga(= 10 g puhast alkoholi) nädalas. Alkoholisõltuvus põhjustab vitamiinide ja mineraalide puudust organismis.

 

allikas:internet

pilt:sxc.hu