Jõulujookide ABC. Tänapäeval on aga hõõgveinist välja kujunenud üks armastatumaid talvejooke, mis annab kehale sooja ja maitseb hästi…

hõõgvein



* Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist!

Külm ilm, pimedad õhtud ja pidev vajadus sooja järele on talvisel ajal peamised küsimused, mille üle inimesed nurisevad.

Kuid on olemas mõned head talvejoogid, et neist muredest meeldivalt ja valutult üle saada.

Hõõgvein

Ajalooliselt on hõõgvein olnud väga rikaste inimeste jook, sest selle valmistamiseks kasutatavad vürtsid maksid terve varanduse.

Tänapäeval on aga hõõgveinist välja kujunenud üks armastatumaid talvejooke, mis annab kehale sooja ja maitseb hästi.

Hõõgveinis sisalduv kaneel mõjub hästi ülesöömise korral, nelk aga lõhnab lihtsalt hästi ja on antibakteriaalse toimega.

Ole tähelepanelik, sest hõõgvein sisaldab palju suhkrut, mistõttu annab tassike kuuma jooki palju kilokaloreid. Kuna pea kogu jõuluaeg kulub niigi söögilauas istudes, ei ole liigsed kalorid just kõige teretulnumad.

 

Kali

Kali on ikka tuntud suvise joogina, kuid vabalt võib seda juua ka külmal ajal.

Kaljal pole küll soojaandvat toimet, kuid samas piisavalt magus ja värskendava toimega. Kui teised jõulujoogid sisaldavad enamasti alkoholi, on kali alkoholivaba, see aga peaks eelkõige sobima näiteks neile, kes käivad jõulupidudel autoga.

Jõulude ajal aga on kõige õigem proovida valmistada kalja kodustes tingimustes.

Ole tähelepanelik ja vaata, et kali pole käärima läinud. Kodune kali on kerge alkoholiks muutuma, kui lasta sellel liiga kaua seista. Pärm ja suhkur teevad lihtsalt niivõrd hästi koostööd.



Koduõlu

Koduõlu on alati olnud pidupäeva jook, mida igapäevaselt ei saa.

Juba vanad eestlased tegid jõulude puhul valmis laari õlut, mida pikkadel õhtutel juua. Õlu kosutab ja kustutab janu. Koduõlu on organismile iseenesest hea mõjuga, sest sisaldab palju B- vitamiini, mis mõjub hästi aju, südame ja närvisüsteemi tööle.

Ole tähelepanelik ja vaata, et õllejoomisega üle ei pinguta. Kodus tehtud humalajook on tavaliselt magus ja alkoholikraadid ei ole tuntavad.

Ühel hetkel võid olla aga purjakil, ilma, et sa ise sellest arugi oleksid saanud.

Viin

Viin öeldakse olevat tarkade inimeste jook. Traditsiooniks on saanud, et mitte ükski pidulik jõulusöömaaeg ei alga enne kohustuslikku viinapitsi.

Viin paneb vere käima ja mõjub seedimisele hästi. Kui tunned ennast talvisel ajal haigena, on samuti põhjust pits viina “hinge” alla panna.

Abi on pitsist garanteeritud.

Ole tähelepanelik ja osta õiget marki viina.

Mõnikümmend krooni odavam hundijalavesi võib hommikul ärgates valusasti kätte maksta, sest kunagi ei tea, millest viin villitud on. Maal jõule veetes võib aga juhtuda, et külamehed pakuvad hoopis salaviina, millest aga oleks kõige targem hoiduda.



Grokk

Grokk on talvisel ajal üks asendamatuim jook, mida on kõige mõnusam juua pärast talvist jalutuskäiku või väljas värske õhu käes olles.

Groki heast mõjust sai aru juba ka legendaarne Svejk. Jook mõjub organismile ka higistama panevalt, mistõttu ennast haiglaselt tundes on seda hea manustada. Grokile lähedaseim jook on punš, kuid grokk on kangem ja ei sisalda teed.

Jooki on sobilik manustada neil, kes ei armasta magusat hõõgeveini ega kanget viina.

Ole tähelepanelik ja ära mine liiale.

Kuum vesi, rumm ja suhkur tuleb segada kokku õiges koguses, et joogist oleks ka kasu. Ühest kruusist kangest grokist piisab täiesti, et soe sisse saada. Kui aga külmavärinad ei taha kuidagi üle minna, joo peale esimest kogust grokki, ainult teed.

Nii on organismile kergem.

allikas: www.mees.eu

pilt: channel4.com