Sõnaga „magus” seostuvad kõige positiivsemad emotsioonid. Ta sümboliseerib nii rõõmu, armastust, õrnust kui ka edu. Tänapäeva inimesed armastavad magusat!
Kuid milline on magusa elu hind?
VARJATUD OHT
Iga aastaga sööme aina rohkem ja rohkem suhkrut.
Arstid hoiatavad: päevanorm naistele on 50 g suhkrut (umbes 10 teelusikat) ning meestele 60 g(12 teelusikat).
Keskmiselt aga tarbime 37 kg suhkrut aastas, mis teeb välja 100 grammi päevas ehk ligi kaks korda rohkem, kui soovitatakse. Kusjuures see pole kõik: siia juurde tuleks lisada veel 60-70 grammi „peidetud suhkrut”, mida leidub peaaegu igal pool.
Ta sisaldub konservides, vorstides, mahlades, jäätises, jogurtides, supis ja isegi leivas.
Miks on suhkur nii hea?
Suhkur (täpsemalt selle koostisaine glükoos) on organismi peamine energiaallikas. Glükoosi sisaldub igas toiduaines, kuid kõige rohkem just maiustustes.
Süües magusat, toodab organism õnnehormooni serotoniini, mida tänapäeva inimene oma pideva stressi ja väsimusega nii väga vajab. Magusa söömine ongi katse iseenda organismi petta, kuid selles pole midagi halba, sest elutegevuseks on tähtis saada piisavalt glükoosi.
Kurb on aga see, et maiustuste odavus ja headus panevad meid seda sööma aina rohkem.
SUHKUR ON KAHJULIK
Magusa tarbimisega on vahetult seotud naha ja hammaste seisund. Kuid paljude arvates on see vaid kosmeetiline probleem, mida saab parandada ilusalongis või hambaarsti juures. Hea küll, kuid me ei tohiks unustada ka ülekaalulisust, mida „meie magus sõber” oma liigsete kaloritega kaasa toob.
Kilogrammidega tuleb ka hulk teisi haigusi: teist tüüpi diabeet, hüpertoonia, ateroskleroos, ainevahetuse häired.
Pealegi vähendab suhkur B1-vitamiini varusid organismis ning seega põhjustab depressiooni, väsimust, närvinõrkust, millest kõigest püüame uuesti vabaneda magusa abil. Tundub, et tegemist on nõiaringiga.
Kas on alternatiivi?
1.
Tehislikud asendajad
Tõepoolest, paljud suhkruasendajad sisaldavad palju vähem kaloreid (näiteks aspartaam, sahariin) ning on ohutud ka hammastele, kuid suurem osa teisi (maltodekstriin, polüdekstroos, sorbitool, ksülitool jne) on peaaegu sama kaloririkkad kui suhkur.
Pealegi ei ole keemiline suhkruasendaja sugugi ohutu – on näiteks andmeid, et aspartaam põhjustab peavalu, allergiat, depressiooni ja unetust. Seega tuleks pigem eelistada suhkrut.
2.
Naturaalsed asendajad
Fruktoos on naturaalne looduslik aine, mida leidub paljudes taimedes (põhiliselt puuviljades, õietolmus ja marjades) ning mees. Olles suhkrust kaks korda magusam, sisaldab fruktoos sama palju kaloreid (1 grammis 4 kalorit).
Pealegi on fruktoosi glükeemiline indeks palju madalam. Seetõttu soovitatakse kommide ja tortide asemel süüa puuvilju ja marju.
Pruun suhkur on samasugune suhkur nagu valge, kuid palju kvaliteetsem. Temas sisaldub palju rohkem mikroelemente ja mineraale: kaaliumi, kaltsiumi, rauda, vaske. K
a pruuni suhkru glükeemiline indeks on valgest madalam (1,5 korda), olles seega kasulik asendustoode.
Eelmainitud mesi on tõeline ravim paljude haiguste vastu, varustades organismi suure hulga kasulike mineraalainetega. Kuid suhkruasendajana teda kasutada ei tohiks.
Ta on niivõrd bioloogiliselt aktiivne, et arstid soovitavad piirduda 2-3 teelusikaga päevas(mis ei ole tänapäeva inimese jaoks ilmselt piisav), pealegi on mõnedel inimestel mee vastu allergia.
3.
Põletame kaloreid
Nende maiustustega saadud kalorite põletamiseks tuleb vastavalt (100 g):
1. TORT
Jalutada: 65 min, joosta: 25 min, ujuda: 30 min, tantsida: 40 min,
2. MÜSLI
Jalutada: 30 min, joosta: 12 min, ujuda: 15 min, tantsida: 20 min
3. KÜPSIS
Jalutada: 40 min, joosta: 17 min, ujuda: 20 min, tantsida: 25 min
Mõned kasulikud nõuanded maiasmokkadele:
– Loobuge konserveeritud toodetest (erinevatest hoidistest), kuna need sisaldavad palju suhkrut või suhkruasendajaid. Eelistage värskeid puuvilju.
– Vältige karastusjooke (ühes klaasis limonaadis on 3-4 lusikat suhkrut, mis on 2-3 korda rohkem, kui oleme harjunud lisama kohvile või teele).
– Veelgi kahjulikum on süüa magusat rasvasega – piirake tortide, kookide ning jäätise tarbimist.
– Kui olete harjunud jooma magusat teed või kohvi, püüdke järk-järgult suhkru kogust vähendada. Proovige neid jooke ilma suhkruta ning te saate nautida nende tõelist maitset.
– Kommide asemel võib süüa kuivatatud puuvilju(kuivatatud aprikoosid, ploomid, ploomid, õunad, rosinad, datlid). Need sisaldavad palju vähem kaloreid ning on rikkad vitamiinide ja mineraalide poolest.
allikas: internet
pilt: pixabay.com