Energiajookidele omistatakse võimet parandada vaimset ja füüsilist võimekust. Tavalistest karastusjookidest erinevad nad selle poolest, et sisaldavad mitmeid ergutava toimega koostisosi. Energiajook sisaldab tavaliselt süsivesikuid, vitamiine, kofeiini ja teisi toimeaineid, sealhulgas tauriini, kreatiini, glükuronolaktooni, hõlmikpuu-, ženšenni- ja piimohakaekstrakti.
Energiajoogi nimetust võib pidada petlikuks, sest energiajook ei anna organismile olulisel määral lisaenergiat. Küll aga aitab see ära kasutada organismi olemasolevaid energiavarusid.
Ainus energiat andev koostisosa energiajookides on suhkur, sarnaselt karastusjookidega. Samas muutuvad populaarsemaks kunstlike magusainetega energiajoogid, mille energiasisaldus on nullilähedane.
Tihti aetakse omavahel segi energiajook ja spordijook. Spordijook sisaldab kahte iseloomulikku komponenti – süsivesikuid energiaallikana ja elektrolüüte higiga kaotatud mineraalainete korvamiseks.
Energiajook sisaldab aga kofeiini, mis soodustab vee eritumist organismist ja tõstab vererõhku.
ENERGIAJOOK POLE OHUTU!
Energiajook ei ole tavaline karastusjook, mida võib juua janu kustutamiseks. Selle tarbimisega peavad olema ettevaatlikud isegi terved inimesed.
Kasutades organismi olemasolevaid energiavarusid, kurnab energiajook organismi ja tekitab hiljem veelgi suuremat väsimust. Intensiivsele tööperioodile peab kindlasti järgnema puhkus jõu taastamiseks.
Kõige suuremaks ohuks energiajoogi puhul peetakse kõrget kofeiinisisaldust. Kofeiin võib tekitada ärevust, murelikkust, aga ka väga tõsiseid südamehäireid. Suureks probleemiks energiajoogi ohutuse hindamisel on ka asjaolu, et ei ole piisavalt andmeid energiajoogi koostisosade koostoime kohta. Energiajoogi võimalikule ohtlikkusele viitab asjaolu, et osas riikides on mõne energiajoogi müük keelatud.
Kindlasti peaksid energiajoogist loobuma südamehaiged, lapsed, lapseootel ja rinnaga toitvad naised. Ka terve täiskasvanu ei tohiks energiajooki juua üle kahe purgi päevas. Rohke energiajoogi tarbimine(üle poole liitri päevas) võib rikkuda organismis elektrolüütide tasakaalu, põhjustada iiveldust ja oksendamist ning südame rütmihäireid.
Hiljuti tehtud uurimustest on selgunud, et mõne energiajoogi joomisel võib suureneda oht haigestuda II tüübi diabeeti.
Energiajoogi peamised koostisosad:
1.
Kofeiin.
Kofeiini leidub umbes 60 taimes. Kofeiini sünonüümid on guaraniin, tees sisalduv teiin ja Yerba Mate puu lehtedes olev mateiin. Energiajook sisaldab küllalt palju kofeiini. Näiteks 250 ml purgis energiajoogis on sama palju kofeiini kui tassis kohvis. Erinevalt kohvist, mida tarbitakse aeglaselt ja söögikorra lõpus või koos hommikusöögiga, juuakse energiajooki toidust eraldi ja suhteliselt kiiresti. See soodustab kofeiini kiiret imendumist organismi.
Kofeiin tõstab vererõhku, parandab aju ja lihaste varustamist hapniku ning toitainetega, suurendab südamelöökide arvu ja südame töö efektiivsust. Kofeiin toimib ka diureetikuna ehk vee väljutajana. Tänu neile omadustele peletab kofeiin ajutiselt väsimuse ja suurendab nii vaimse kui füüsilise töö võimet.
Rasedatel on kofeiini ainevahetus aeglustunud. Seetõttu peaksid rasedad olema kofeiini tarvitamisega eriti ettevaatlikud, sest liigtarbimist seostatakse raseduse katkemisega.
Äärmuslikel juhtudel võib kofeiini liigtarbimine põhjustada surma.
2.
Tauriin.
Tauriin on orgaaniline hape, mida leidub sapi koostises ja väiksemates kogustes ka loomade teistes kudedes. Inimeste seas on levinud arvamus, et tauriin vähendab ärevust ja tõstab meeleolu.
Usaldusväärsed katsed inimestega siiani siiski puuduvad. Mõnedel andmetel vähendab tauriin lihaste väsimust ja tõstab sportlaste sportlikku vormi. Seetõttu on tauriini hakatud kasutama energiajookides.
Tarbides 500 ml energiajooki, saab meie organism 1000-2000 mg tauriini, mis on kuni 5 korda suurem päeva jooksul tavatoidust saadavast tauriini kogusest.
Uuringud seostavad suurtes kogustes tauriini tarbimist suurenenud aktiivsusega ja liikumismotoorika häiretega.
Viimane on tingitud tauriini mõjust kesknärvisüsteemile.
3.
Guaraana.
Guaraana on Amazonase jõgikonnas kasvava ronipuu seemnetes sisalduv stimuleeriva toimega aine. Seemnetes sisalduv guaraniin on kofeiini sünonüüm, kuid ostjate teadmatust ära kasutades reklaamitakse guaraanat tihti kui unikaalset stimulaatorit.
Guaraana manustamisel kiireneb ainevahetus, paraneb mälu ja meeleolu. I
nimesed arvavad tihti ekslikult, et guaraanal on vähem kahjulikke kõrvalmõjusid kui kofeiinil, seepärast kasutatakse seda laialdaselt ka energiajookides.
4.
Glükuronolaktoon.
Inimese maks toodab glükoosist glükuronolaktooni, mis on peaaegu kõigi sidekudede struktuurikomponent. Seda leidub ka mõnes taimes. Kliiniliselt on tõestatud. et glükuronolaktoon vähendab unisust, tõstab vaimset võimekust ja reaktsioonikiirust.
Energiajoogid ja alkohol
Ööklubides on muutunud populaarseks juua viina ja energiajoogi kokteile, sest usutakse, et energiajook vähendab viina depressiivseid omadusi. Kofeiin on stimulaator, alkohol aga depressant.
Seetõttu võib tunduda, et alkoholi tarbimine koos energiajoogiga varjab joovet ja parandab enesetunnet. Tegelikult aga ei vähenda energiajook alkoholisisaldust väljahingatavas hingeõhus ega paranda reaktsioonikiirust. Petlikult hea enesetunne võib panna inimest tegema valesid otsuseid – näiteks tarbima veel alkoholi või istuma autorooli.
Kuna kofeiin sarnaselt alkoholiga on vee väljutaja, siis väheneb sellise kokteili joomisel inimorganismi veesisaldus, mistõttu suurenevad vere alkoholisisaldus ja joove veelgi.
Energiajooke ja alkoholi soovitatakse üheaegselt mitte tarbida.
Allikas: Tervise Arengu Instituudi infovoldik
pilt: pixabay.com