Hullumeelsed mineviku dieedid: kuidas langetati kaalu möödunud sajanditel?

dieet



Liigne kaal pole üksnes 21. sajandi probleem: ka eelmised põlvkonnad pidid sellega võitlema.

Kaalulangetamiseks kasutati aga tol ajal saadavaid vahendeid. Niisiis, möödunud sajandite kõige radikaalsemad kaalulangetamisretseptid on…

 

JOOMISDIEET

Kõige esimese dieedi leiutajaks peetakse Inglismaa kuningat, William  Vallutajat(1027/1028 – 1087).

Räägitakse, et oma viimastel eluaastatel läks kuningas niivõrd paksuks, et ei saanud isegi ratsutada. Siis oli William kangekaelselt otsustanud kaalu langetamise eesmärgil toidust loobuda ning pidada erilist dieeti: nimelt hakkas ta jooma, aga mitte tavalist vett, vaid alkoholi.

Lugu lõppes kuninga hobuse seljast kukkumise ja surmaga.

Kahjuks pole teada, kas Williamil õnnestus oma liigsetest kilogrammidest vabaneda või mitte.



GEOGRAAFILINE ASPEKT

Järgmise katse tegi aastal 1727 mees nimega Thomas Short, kelle sule alt on pärit traktaat „Tüseduse põhjused ja tagajärjed”.

Teoses kirjeldas Short oma huvitavaid uuringuid: tüsedad inimesed elavad enamasti soistel aladel. Seoses sellega soovitas nutikas teadlane nendele, kes kannatavad ülekaalulisuse all, kolida kuiva kliimaga alale.

 

OOTAMATU KÕRVALMÕJU

Sylvester Graham(1794-1851), presbüterlasest preester, võitles selle nimel, et tema kaasmaalased, ameeriklased toituksid tervislikult.

Ta propageeris värskete köögi- ja puuviljade söömist ning taimetoitlust ja mõtles välja uue retsepti: omanimelised näkileivad graham crackers(retsept on aluseks tänapäeval populaarsetele küpsistele – mis pole sugugi dieedilolijatele mõeldud – s’mores’dele – lühend „some more” – ist).

Kuid Graham oli veendunud, et liigsöömisel on lisaks ülekaalulisusele veel üks ohtlik kõrvalmõju: iharus. Preester oli kombelõtvuse stoiline vastane ning organiseeris sanatooriumi, kus tema järglased langetasid kaalu, süües vähesoolast taimetoitu.



KASULIKUD PARASIIDID

Möödunud sajandi esimestel kümnenditel oli kõige populaarsem kaalulangetamismeetod tänapäeva mõistes väga ohtlik. Nimelt olid selleks paelusside ekstraktiga tabletid.

Kahjuks pole täpselt teada, mida tegelikult müüdi vapratele ostjatele. Samas on ajaloost teada fakt, et tsirkuseartistidel oli tõepoolest kombeks neelata alla elusaid paelusse, et saada kiiresti kõhnaks.

 

KULDKALA DIEET

Järgmine dieediveidrus on pärit 1939. aastast Ameerikast.

Tendents oli alanud tavalisest kihlveost – Harvardi ülikooli lõpetaja neelas alla 10 dollari eest elusa kala. Sündmusest sai alguse nende väikeste koduloomade massiline hävitamine, sest noormehe sõnade järgi aitas kuldkalakese söömine kaalu langetada.

Dieedi järgijaid tekkis nii palju, et New York Times pidi avaldama hoiatava artikli sellest, et elusate kuldkalade(kelles võivad olla parasiidid) söömine on tervisele ohtlik.



SUITSETAMINE SEKSIKA KEHA NIMEL

XX sajandi keskel hakati kaalulangetamisviisina kasutama suitsetamist. Tänapäeval levinud teksti „Suitsetamine võib tappa” asemel sisaldasid reklaamid ilusa keha lubadusi.

 

UINUV KAUNITAR

Vastavalt sellele 1960. aastatel leiutatud dieedile tuleb söömise asemel magada.

Kuidas on võimalik magada tühja kõhuga, jääb saladuseks, kuid dieet sai kiiresti populaarseks. On teada, et ka Elvis Presley oli sellist menüüd kasutanud, et oma liibuvatesse pükstesse mahtuda.

Samas ei tasuks unustada ka originaalseid leiutisi, mis aitavad dieedilolijal ideaalkaalu saavutada.

 

30-ndatel müüdi näiteks erilist seepi, mis pidi „liigse rasva maha pesema”. Seejärel leiutati mini-kahvlid, mille abil sai järk-järgult toiduportse vähendada. Kõige huvitavad on aga „kaalulangetaja prillid”( Vision-Dieter Glasses) – toit ei olnud läbi nende prillide vaadates üldsegi isuäratav.

 

allikas: internet

pilt: pixabay.com