Nina võidakse opereerida nii esteetilisel kui ka funktsionaalsel eesmärgil.
Oma nina lasevad opereerida nii naised kui mehed, keda häirib nende nina väljanägemine, kelle nina on mõne õnnetuse tagajärjel moondunud, vananemisprotsessi tulemusel muutunud või mõnel juhul ka need, kellel on probleeme hingamisega. Ninalõikus on enamlevinud näo piirkonnas tehtavaid protseduure.
Selle abil saab nina vähendada või suurendada, korrigeerida ebaproportsionaalset ja näoga mittesobivat nina. Muuta saab nii ninaotsa ja -juure kuju kui ka ninasõõrmeid ning nina ja ülahuule vahelist nurka, eemaldada kühmu jne. Samuti võib nina opereerimine leevendada või parandada mõningaid hingamisprobleeme, mis tulenevad liiga kitsastest või osalise takistusega ninasõõrmetest.
Kosmeetiline ninaoperatsioon võib märgatavalt parandada inimese väljanägemist, olulise boonusena lisab see patsientidele tavaliselt tuntavalt enesekindlust ja rahulolu.
Nina operatsioon
Vastavalt patsiendi soovile ja/või kirurgi eelistustele tehakse operatsioon kas kohaliku tuimastuse all või üldnarkoosis. Opereerimiseks on kaks võimalust: nn suletud (sisemine) või avatud (väline) ninalõikus. Suletud ninalõikuse puhul tehakse sisselõiked ninaõõnde, ninasõõrmete sisse, avatud lõikuse puhul aga sõõrmeid eraldavale vaheseinale.
Avatud lõikuse puhul on parem ligipääs kõhrele ja ninaluule, see võimaldab teha keerulisemaid protseduure. Suletud lõikus aga mõjutab oluliselt vähem kudesid ning haav paraneb kiiremini, selle tehnikaga kasutatakse isesulavaid õmblusniite.
Mõlema tehnika puhul eraldatakse pärast sisselõike tegemist nahk ja nina pehmed koed selle all olevast struktuurist. Seejärel kujundatakse kõhr ja luu ümber vastavalt patsiendi soovile (ning loomulikult normaalsuse piirides).
Nina ümberkujundamine on individuaalne ja sõltub konkreetsest probleemist. Kui on tarvis nt nina väiksemaks teha, siis ettevaatlikult mõrastatakse ninaluud, et üleliigne luu eemaldada.
Hingamisprobleemide puhul eemaldatakse takistused jne. Niisiis, vastavalt probleemile võidakse eemaldada või lisada luud, kõhre, nahka. Siirdematerjal võetakse patsiendi kehast või harvemal juhul ka sünteetilisest allikast. Seejärel tõmmatakse nahk tagasi üle ümber kujundatud nina ja õmmeldakse isesulavate või eemaldatavate niitidega kinni.
Lõpuks asetatakse ninale lahas, mis aitab hoida selle uut kuju. Samuti võidakse nina vaheseina stabiliseerimiseks asetada ninasõõrmetesse väikesed pehmed lahased.
Lisainfo
Ninalõikus on üks raskemaid ilulõikusi. Eelnevalt tuleb väga täpselt kirurgile selgitada, millist tulemust oodatakse, jõuda üksmeelele selles, milline on konkreetse patsiendi jaoks sobivaim, ilusaim nina.
Parimateks ninalõikuse “kandidaatideks” on patsiendid, kelle nina areng on lõppenud (vähemalt 18-aastased) ning kellel on realistlikud ootused tulemuse suhtes.
Enne ja pärast ilukirurgia operatsiooni
Enne ninalõikust on äärmiselt oluline pidada kirurgiga põhjalikult nõu ja selgitada, millist tulemust soovitakse. Kirurg hindab probleemi ulatust, nina ja näo struktuuri ning selgitab, millised faktorid (näokuju, vanus jne) võivad konkreetse patsiendi ninalõikuse tulemust mõjutada.
Eelnevalt tuleb anda ka ülevaade oma meditsiinilisest ajaloost, allergiatest, ninavigastustest, hingamisprobleemidest jms-st. Kirurg annab instruktsioonid, kuidas enne operatsioonile tulekut toituda, samuti keelab ta mõneks ajaks ära suitsetamise, mis aeglustab paranemisprotsessi.
Enne operatsioonile minekut tuleks mõelda ka transpordi peale ning varuda koju valuvaigisteid ja jääkotte, millega alandada paistetust. Pärast operatsiooni võib patsient tunda pea- ja ninavalu, paistetus silmade ja nina ümber suureneb esimese paari nädala jooksul, kuid seejärel peaks hakkama tasapisi alanema.
Sellal, kui nina paraneb, peaks vältima nina nuuskamist. Haav tuleb hoida kuivana. Lahased, sidemed ja õmblused eemaldatakse ühe-kahe nädala jooksul. Seejärel tuleks vältida liigset päikesekiirgust.
Tööle võib minna nädala pärast, kuid tõenäoliselt soovitakse oma esialgse paistes väljanägemise tõttu pikemalt kodus püsida. Pingutust nõudvate tegevustega võiks oodata vähemalt paar-kolm nädalat.
Lõplikku tulemust võib näha aasta või pikema aja pärast.
Operatsiooni kokkuvõte
Operatsiooni kestus: Tavaliselt tund kuni kaks
Statsionaarne / ambulatoorne haige: Tavaliselt ambulatoorne
Anesteesia: Kohalik tuimastus või üldnarkoos.
Taastumine: Hea oleks võtta vähemalt nädala jagu puhkust töölt või koolist. Pingutust nõudvate tegevustega võib taas alustada 2-3 nädala pärast. Aasta jooksul tuleks vältida otsest päikesekiirgust ja nina ära löömist.
Kõrvalmõju: Ajutine paistetus nina ja silmade ümber, nina- ja peavalu, veritsus.
Armide hajumine: Nn suletud tehnika puhul pole nähtavaid arme, avatud tehnika puhul on armid minimaalsed.
Riskid: Veritsus, infektsioon, armkoe teke ja vastureaktsioon anesteesiale. Võimalikud on ka väikeste punaste täpikeste teke ning vajadus lisaprotseduuri järele.
Tulemuse kestvus: Püsiv
allikas: http://www.plastic-surgery-estonia.com
pilt:www.intraffik.com